Porady ekspertów - FAQ
Odpowiedzi naszych ekspertów na najczęściej zadawane pytania:
Podejmując zadania w zakresie profesjonalnego utrzymania czystości nieodzownym staje się wyposażenie pracownika liniowego w odpowiednio dobrany sprzęt do sprzątania. Do podstawowego ekwipunku należy zaliczyć mop służący do mycia powierzchni najbardziej narażonej na zabrudzenia, czyli podłogi.
Gdzie należy stosować mop sznurkowy?
Mop (MO11, MO12) znajduje zastosowanie przy myciu powierzchni o wyższej porowatości np. gresy antypoślizgowe. Jego ciężar i struktura zastosowanego włókna pozwala na lepszą penetrację podłoża i neutralizację brudu. Wymaga jednak współpracy z wózkiem serwisowym wyposażonym w wyciskarkę boczną (MO9) lub szczękową (MO3). Ponadto doskonale sprawdza się przy sprzątaniu gruntownym (tzw. ciężkim). Znaczna chłonność, waga, lepsza penetracja, decyduje, że brud nie jest rozmazywany, ale usuwany z powierzchni.
Dwustronność, czyli dwie powierzchnie myjące pozwala na stosowanie metody – rozmycia zabrudzenia (jedna strona) a następnie – strona druga pozwala je usunąć. Mop sznurkowy to także doskonałe narzędzie do usunięcia zabrudzeń z miejsc trudno dostępnych.
Mop Kentucky (sznurkowy) jest doskonałym narzędziem do mycia posadzek po zabiegach stripowania (usuwania starych warstw polimerowych lub woskowych). Pamiętając, że powierzchnia przed naniesieniem nowych warstw musi posiadać pH 7-8, a każdy striper przy wysokim stężeniu wymaga spłukania, dlatego musimy dokładnie zneutralizować powierzchnię. Gwarantuje nam to mop sznurkowy.
Urządzenie to staje się także nieodzowe do mycia posadzek po zabiegach szlifowania segmentami diamentowymi lub proszkowania powierzchni kamiennych. Warto również nadmienić, iż mop sznurkowy lepiej od mopa płaskiego oczyszcza fugi oraz inne zagłębienia powierzchni.
Wybór mopa zawsze zależy do firmy usługowej i jej pracowników. Mam jednak nadzieję, że tych kilka sugestii spowoduje, iż przystępując do nabycia mopów dokonacie Państwo analizy swych potrzeb. Pamiętajcie, aby przy kontaktach z firmami handlowymi przedstawić swoje problemy szukając właściwych rozwiązań. Starajcie się też w miarę możliwości uczestniczyć w szkoleniach, zwłaszcza technologicznych.
Jak likwidować nieprzyjemne zapachy?
Nieprzyjemne zapachy pojawić się mogą w każdym pomieszczeniu. Nie można ich uniknąć, można jednak je ograniczyć lub zlikwidować. Proces ten polega nie na tuszowaniu przez stosowanie popularnych dezodorantów, ale na zastosowaniu takich preparatów, które nieprzyjemny zapach wchłoną i zlikwidują.
Do takich preparatów należy zaliczyć ODOR GONE ODOR GONE:
- Preparat nietoksyczny, biodegradowalny
- Rozpuszczalny w wodzie
- Utworzony z mieszanki olejków eterycznych bez substancji alkoholowych, co jest istotne przy stosowaniu na powierzchniach tekstylnych (brak odbarwiania)
- Możliwość stosowania na dowolną powierzchnię – ceramika, drewno, wykładzina dywanowa, tekstylia (a nawet ubrania)
Stosowanie:
- Sanitariaty – natrysk na dowolna powierzchnię (kratka ściekowa, sedes) lub rozpylenie w pomieszczeniu. Występuje także możliwość dodawania preparatu do środka jaki wykorzystujemy przy zmywaniu posadzki.
- Kuchnia – natrysk preparatu do odpływów zlewozmywakowych, lub rozprowadzenie w pomieszczeniu, a także jako dodatek do środków, jakie używamy do mycia podłóg.
- Pokój – naniesienie preparatu na powierzchnię wchłaniającą nieprzyjemny zapach np. dywan, zasłony (opary papierosowe, zabrudzenia spowodowane przebywaniem domowych zwierzaków)
- Preparat można także stosować – kosze na brudną bieliznę, jeżeli szybko nie planujemy prania, do wnętrza nieprzyjemnie pachnącego obuwia, wewnątrz samochodu (zalecenie dla palących w autach), do wnętrz nieużywanych przez okres zimowy (przyczep campingowych, domków letniskowych itp.)
Mieszaniny z oferty firmy Merida mają trwałość 24 miesiące od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. Jeżeli jednak sporządzimy roztwór roboczy, czyli dodamy odpowiednią dawkę koncentratu do wody trwałość roztworu podaje poniższa tabela.
Na sprzątanym obiekcie powinny znajdować się:
- Karta charakterystyki
- Karta produktu
- W przypadku mieszanin dezynfekcyjnych atest Ministerstwa Zdrowia
- Wg. Ustawa z 30.08.2002 r. o systemie oceny zgodności - Obwieszczenie Marszałka Sejmu z dnia 24 sierpnia 2004 r. Dz.U. nr 204 poz. 2087), znosząca rozporządzenie Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 22.03.1928, które było podstawą prawną procedury rejestracji preparatów chemicznych w PZH, atest PZH w przypadku mieszanin chemicznych nie jest wymagany.
Wszystkie informacje dotyczące jakości rękawic ochronnych można znaleźć w karcie charakterystyki danego , oferowanego przez naszą firmę produktu. Po otwarciu karty charakterystyki przechodzimy do SEKCJI 8 karty, gdzie w pkt. 8.2 Kontrola narażenia znajdziemy odpowiednie informacje . Np. Merida Balnexin Plus wymaga stosowania rękawic ochronnych Kat. I.
Wyciskarki tego typu są wyciskarkami uniwersalnymi przeznaczonymi do wyciskania mopów płaskich jak i sznurkowych. Dlatego w przypadku małych mopów płaskich o szerokości 40 cm należy w prasie umieścić wkładkę do prasy.